?

Log in

No account? Create an account

mychail


Відповідальність за створіння в Україні


Previous Entry Share Next Entry
Водоканали й очисні споруди Баварії, особливості яких вивчали спеціалісти з України
mychail

У вересні 2015 року група працівників комунального господарства з України була запрошена Міністерством навколишнього середовища та захисту прав споживачів до Баварії на 5-денне вивчення особливостей роботи водоканалів, водозаборів та очисних споруд цієї німецької землі. Зустрів нашу групу і проводив по всіх пунктах, які ми мали відвідати за програмою, керівник проекту Матіас Вурст (Matthias Worst). У цій публікації я постараюсь зафіксувати найбільшважливі моменти цієї пізнавальної поїздки, занотувати хронологію та основні особливості споруд, які показували для групи.

21.09. 2015. Цього дня (понеділок) наша група відвідала містечко Гуттурн (Hutturn). Очисні споруди тут характеризується додатковою очисткою за допомогою мембранних технологій і забезпечують очистку стоків 10 000-тисячного населення міста та двох пивоварень. Обслуговує їх три працівники. Наступні очисні споруди, які ми відвідали цього дня, знаходились в містечку Асбергмюлі (Asbergmúle). Характеризуються вони тим, що оснвою їх є біофільтраційна очистка на поверхні протікання води (на відміну від багатьох інших біофільтрових очисних технологій,  які базуються на глибинній фільтрації) по фільтраційній площі, заросшій очеретом та іншими водними видами рослин. На цій біоочисній споруді проводять експерименти науковці з Мюнхенського університету.

Очисні споруди містечка Штраубінг (Straubing), які були нашою наступною зупинкою, характерні тим, що представляють собою маленьку біогазову електростанцію, яка виробляє енергію не тільки для забезпечення своєї роботи, а й додає її в загальну енергомережу Баварії. Тверді залишки, які осаджуються і осушуються в процесі очистки стоків, спалюють і використовують як добриво. Але в майбутньому в Баварії планують ухвалити закон, щоб їх накопичували для добування фосфору.
У  кінці дня ми відвідали компанію Флотвег, яка виготовляє різноманітні центрифуги, необхідні як в комунальному господарстві, так і в промисловості, наприклад для очищення нафти і нафтопродуктів.

У довоєнний час ця компанія займалась виготовленням мотоциклів та двигунів для літаків, а після Другої світової війни перейшла на виробництво центрифуг.
Увечері наша група повернулась у готель, розташований на узбережжі одного із найбільших озер Баварії, під назвою "Тегернзеє" (Tegernsee).

22.09. 2015. Важливою подією цього дня були презентації та лекції для нашої делегації в міністерстві довкілля і захисту прав споживачів Баварії.  Тематика стосувалась водного господарства цієї німецької федеральної землі, а також принципів роботи водоканалів і очисних споруд, яку нам розкрили провідні спеціалісти -- співробітники міністерства. Після цього ми відвідали найбільші за всю нашу подорож очисні споруди міста Мюнхена. Спочатку для групи було проведено презентацію роботи споруд на електронній схемі, а потім вже гостей ознайомили з окремими етапами очистки наочно. Зокрема, всіх дуже зацікавила робота метантенку і біологічної очистки, резервуари якої займають величезну площу,

а також будуються ще додаткові нові резервуари. Цікаві споруди й тим, що  на певному етапі за допомогою маси дерев’яних стружок від неприємного запаху очищується газова маса, яка виділяється в процесі бродіння органіки.
Наприкінці дня для групи було відведено вільний час, таким чином з’явилася нагода оглянути центр міста Мюнхена, побувати на відомому на весь світ святі "Октовбер Фест" і повечеряти в одному з цікавих мюнхенських пабів.

23.09.2015. Цього дня ми відвідали дві очисні споруди й один сільський водоканал    (в селі Антдорф). Із самого ранку ми побували на очисних спорудах містечка Бад Тьолс. Особливістю цих споруд є етап пісочної фільтрації стічних вод та їхня ультрафіолетова обробка перед самим стоком у річку Ісар. Такими є вимоги законодавства федеральної землі, для того щоб у цю чисту і прозору річку потрапляли максимально очищені стоки. Ці споруди виявилися найчистішими з усіх тих, які ми відвідали впродовж поїздки. Тут майже нема неприємного запаху, всюди стрижені газони та чистесенькі доріжки.
Далі ми відвідали водоканальну систему села Антдорф. Вона відрізняється тим, що вода в ній подається під тиском і собівартість її побудови у два рази менша, ніж  гравітаційних систем подачі води. Але вона потребує більших
затрат на експлуатацію, тому є не дуже вигідною системою.
Після цього, пообідавши, ми побували на очисних спорудах містечка Фюссен (Fussen).
Їх особливість полягає в тому, що кінцева сушка шламу проходить у спеціальних спорудах, подібних до галерей, в яких шлам постійно перемішують спеціальні машини-роботи. Один із місцевих журналістів узяв тут інтерв’ю від президента Української асоціації водопровідно-каналізаційного господарства

"Укрводоканалекологія" Юрія Івановича Жерліцина і має на меті написати репортаж про наші відвідини цих очисних споруд у місцеву газетy.
Дотримуючись також культурної програми, ми побували в одному з найвідоміших замків Німеччини та Європи -- Нойшванштайні.

24.09.2015.
Зранку цього дня нашою групою було відвідано дві очисні споруди. Особливість першої полягала в тому, що вона має спеціальний етап очистки, на якому діє прилад --пісковловлювач. Ще однією особливістю цієї споруди є поперемінність деяких етапів очистки, наприклад чергування змішування та аерації з процесами відстійки стічних вод.  Крім того, вони розраховані на перспективне збільшення навантаження та навіть на розширення вдвічі площ очисних споруд за нагальної потреби.

Наступним пунктом нашої зупинки зранку була станція природної біоочистки, що обслуговує сільську місцевість із населенням трохи більше за 1000 осіб. Тут на кінцевому етапі очистки наявні барабанні фільтри, які доочищують воду після біоочистки у відстійниках. Ці фільтри постійно перебувають у русі, при потребі їх можна замінювати почергово. Очищені води проходять додаткову обробку реактивами, перед тим як їх зливають у місцеву водойму.
Після обіду ми побували на очисних спорудах, які є експериментальними спорудами технологічної компанії Губер. Недалеко від них розташована і сама компанія, куди ми теж навідались, послухали лекції про історію підприємства та сучасний стан його функціонування, а також її співробітники провели для нас екскурсію по виробничих цехах фірми.

25.09.2015.
Цей робочий день був заключним для нашої пізнавальної поїздки по водопостачальних та очисних установах Баварії. Розпочався він із кількох лекцій-презентацій в  "Bayerische Landesamt fur Umwelt"  про водні господартсва та водопостачальні підприємства Баварії, після чого нам зробили презентації дві фірми, які виробляють продукти, необхідні для роботи комунального господарства.

Після лекцій ми відвідали одну водозабірну станцію в містечку Найла (Naila).

Ця станція видобуває воду з трьох свердловин, забезпечуючи все місто, і розрахована на перспективу.
У воді забагато заліза, тому перед подачею води її попередньо обробляють, осаджуючи залізо в спеціальній ямі.
Далі організатори ознайомили нас із термальними басейнами, які знаходились недалеко від того міста.
Увечері з нагоди офіційного завершення цієї пізнавальної подорожі під час вечері нам вручили сертифікати, диски з усією інформацією, яку ми прослухали під час лекцій та презентацій, а також пам’ятні подарунки.(Біланич Михайло (Інститут еколого-релігійних студій УжНУ, Закарпатський краєзнавчий музей)